הורות

הורות על-פי גישת שפר

יש לך מכחול, יש לך צבעים, צייר לך גן עדן והיכנס לתוכו

–  ניקוס קאזאנצאקיס

 

אנחנו מוצאים את עצמנו מול הילדים במצבים שלא פיללנו. הציור המשפחתי שציירנו לעצמנו לפני שהקמנו משפחה היה רגוע, יפה, חם ומחבק ובאיזשהו שלב נשפכו לנו כל הצבעים, התערבבו והתמונה התהפכה. לעיתים יש לנו הרגשה שהתמונה השחירה לגמרי ואין לנו מושג כיצד זה קרה. אם מישהו היה מסביר לנו מה התרחש פה אולי היינו יכולים להחזיק שוב בביטחון במכחול ולצייר הכל מההתחלה.

נקודת המבט שלנו על ילדינו, מושפעת מהתרבות בה אנחנו חיים ומתפיסות אותן גיבשנו ולפיהן הורגלנו לחשוב. הפרשנות שלנו להתנהגויות השונות של ילדינו מייצרת אצלנו תגובה רגשית ומעשית.

פרשנות שונה לגמרי תאפשר לנו להסיר את הערפל האפרורי ולהבהיר לנו את העכירות. הבנה מנקודת מבט אחרת, יכולה לקצר לנו את הדרך להרגיש שוב ביטחון ולפעול באופן רגוע ונכון.

כך יתממש הציור עליו חלמנו.

הורות

עפ״י גישת שפר הצורך של האדם בתחושת שייכות הינו צורך קיומי ורצונו הטבעי של הילד הוא ללכת אחר הוריו.

ההבנה שהרצון החזק ביותר של האדם הוא להרגיש שייך להוריו, מלמדת אותנו כי הילד בוחר באופן לא מודע את התנהגותו על-מנת להשיג את אותה תחושת שייכות.

מכאן שהורה יכול לאפשר לבנו בחירה מחודשת בדרך השייכות ע״י שינוי הדינמיקה.

אין בגישה זו קביעה מה נכון ומה לא, אלא הבנה שכל הורה זכותו וחובתו לחנך את ילדיו עפ"י דרכו.

גישת שפר מאמינה כי באדם, ובכלל זה גם בילד טמונים כוחות ויכולות עצומים ויכולתו להוציאם אל הפועל תלויה ברצונו.

חוגי הורים בגישת שפר – תנו לעצמכם מתנה ענקית!

אם נסתכל סביב נראה שמשהו לא טוב קורה.. הפירמידה התהפכה, הילד למעלה ההורים למטה וכל המשפחה מתנדנדת, מטה לינפול.

גישת שפר באה להחזיר את הפירמידה למצבה היציב והבטוח.

למצב בו ההורים הם המובילים את המשפחה, הילדים נושאים עיניים אל הוריהם ולומדים מהם את מערכת הערכים של המשפחה.

בחוגי ההורים בגישת שפר לומדים מה מקומו ותפקידו של כל אחד ומתוך כך מחזירים לבית את הביטחון בסמכות, השמחה ושיתוף הפעולה שנעלמו תחת רגשות האשם, המאבקים, השכנועים וההתעסקות הבלתי פוסקת במה שהיה אמור להיות פשוט.

בגישת שפר יודעים שההתנהגות  המפריעה של הילד אינה נובעת מטעויות חינוכיות וגם לא מחוסר יכולת של הילד או של ההורה. חוג ההורים בגישת שפר מציע הסתכלות אחרת על הדינמיקה המשפחתית ומאפשר לכל הורה לגלות רובד אחר מעבר לנראה לעין בהתנהגות הילד.

הסתכלות זו מעניקה להורה מפתח לחיים שלווים במשפחה.

 

"כן, הדברים יכולים להיות כל-כך פשוטים

כן, זה לא דומה לשום דבר שלמדתם או שמעתם עליו

כן, הבית יכול להיות המקום אליו אתה רץ במקום בורח…"

(מתוך דברים של הורה בסיום החוג)

 

  • הורים המתנסים בגישת שפר לומדים לזהות את הדינמיקה המוטעית שנוצרה (באופן לא מודע) ביניהם ובין כל אחד מילדיהם, וכיצד ניתן לשנות את המצב ולהגיע לשיתוף פעולה בדרך נעימה, מתוך הבנה שההורים אינם אשמים ושהילדים אינם עושים "דווקא", אלא שהכל נובע מטעויות לא-מודעות וברות שינוי.
  • הורים המשתתפים בחוגי הורים של גישת שפר מגלים שגידול ילדים יכולה להיות משימה מהנה ומלאת סיפוק. בעקבות שינוי ההתנהלות ההורית חלים שינויים בדינמיקה המשפחתית מה שמאפשר למשפחה כולה לחזור למבנה היררכי טבעי ונכון, בו ההורים הם אלה שמתווים את הדרך לילדיהם, בהתאם להשקפת עולמם. הגישה מתאימה לכל המגזרים מכיוון שאין בה קביעה כיצד "נכון" או "לא נכון" לחנך ילדים, אין שיפוטיות או רשימת "עשה" ו"לא תעשה". נקודת ההנחה בשפר היא שזכותו, ואף חובתו, של כל הורה לחנך את ילדיו בדרך הראויה בעיניו, על פי השקפת עולמו, ובדרך הטבע הילדים משתפי הפעולה מצטרפים לדרכם של הוריהם.
  • הורים שעברו חוגי הורים בשפר הם הורים רגועים ובטוחים בעצמם ובהורות שלהם, ומוצאים לפתע זמן פנוי לאתגרים נוספים שמציבים בפניהם החיים ולהגשמת מטרות נוספות כפי ראות עיניהם. במקביל, הילדים מקבלים חיזוק ליכולותיהם ומגיעים למיצוי כל הפוטנציאל הגלום בתוכם במגוון תחומים, ולהכשרתם לקראת הפיכתם למבוגרים המשתלבים ורואים בעצמם חלק מהחברה, אנשים עצמאיים ותורמים.

מה לומדים בחוגים?

תיאוריה המלמדת התבוננות אחרת על הדינמיקה בין הורים לילדים. לומדים לזהות את הדינמיקה המוטעית שנוצרה (באופן לא מודע) בין ההורים לבין כל אחד מילדיהם, וכיצד ניתן לשנות את המצב ולהגיע לשיתוף פעולה בדרך נעימה.

למי מיועדים החוגים?

  • להורים שרוצים לפתור בעיות עם הילדים בבית
  • להורים שמתלבטים בדילמות חינוכיות
  • להורים המעוניינים לשדרג את ההורות שלהם
  • להורים שרוצים להגשים את חלומם על משפחה

למי מתאימים החוגים?

  • להורים לילדים בכל הגילאים
  • להורים מכל המגזרים

איך בנויים החוגים?

החוג בנוי מעשרים מפגשים שבועיים של שעה וחצי כל אחד. החוג דינאמי וכולל העלאת בעיות.

 

הורים המתנסים בגישת שפר מגלים שההורות יכולה להיות משימה מהנה ומלאת סיפוק!

 

 הורים בוגרי סדנאות

 

חוגי הורים בגישת "שפר" מתקיימים בכל הארץ. חוג הורים נמשך כחצי שנה. במהלך החוג משתתפי החוגים נחשפים לדרך החיים של "שפר" ולרוב הם גם משנים את תפיסת ההורות שלהם. בוגרים מעידים על שינויים משמעותיים בעקבות הלימוד בחוג באווירה בבית.

 

כיצד החלה הגישה להתפרסם?

יעל אליצור, היא מפתחת הגישה. יעל למדה את עקרונות הגישה אצל בלהה שפר לפני כשלושים וחמש שנה. יעל פיתחה את העקרונות ומושגי היסוד ויצרה מהם מבנה מסודר ובהיר אותו החלה להעביר כחוג הורים. לימים נקרתה דרכה של יעל בשם גישת "שפר".

יעל עוסקת כיום בהכשרת מנחות ומנחים מכל הארץ בגישת "שפר". המטרה היא להגיע אל כל בית בישראל המעוניין ללמוד "שפר".  רק תלמידים שלמדו אצל יעל, מוכשרים לעסוק בהנחיית הורים בגישת "שפר". לאחרונה גילינו חיקויים של מנחים שלא למדו אצל יעל, ואין להם מנדט לעסוק בהוראת הגישה.

 

במה ייחודה של גישת "שפר"?

גישת שפר שונה במהותה מגישות ושיטות פסיכולוגיות וטיפוליות הרווחות בעולם המערבי.  לגישת "שפר" כלים להורות אחרת, הבנה חדשה של הדינמיקה שבין הורה וילד, בין הילדים לבין עצמם, ובין הילדים והמוסדות שהילדים פוגשים בחייהם.

 

מהי מטרת קהילת ההורים של "שפר"?

ההורים שהשתתפו בחוגי ההורים חוו בדרך כלל שינוי מדהים באווירה בבית ובמשפחה. בעיות נפתרו, ילדים נכנסו לתלם, ועוד.  כדי להמשיך ולשמר את האווירה והשינוי, הוקמה קהילת ההורים של "שפר", עבור בוגרי החוגים שלנו. קהילת ההורים מנסה לתת מענה באמצעות האתר של "מרכז שפר". בוגרי החוגים מעלים לאתר חומרים אינטרנטיים התומכים בגישה, מחזקים אותה ומאששים את יסודותיה. העלאת החומרים והפרסום שלהם מאגדים את הבוגרים בקהילת ההורים שלהם שפה משותפת. באמצעות האתר בכוונתנו להקים קבוצה לפתרון בעיות כקבוצת וובינר, שתונחה על ידי אחת המנחות המוסמכות בגישת "שפר".

 

מהו כנס אימהות שפר?

בסוף כל שנה מתקיים כנס אימהות "שפר" בבנייני האומה בירושלים. הכנס מיועד לבוגרות החוגים מכל הארץ. מאות נשים באות כדי לשמוע עוד חידושים והבהרות, לחזק נקודות שעדיין לא הפנימו, להתחזק ולהעמיק את התובנות, לגדול ולהתפתח כאימהות "שפר". ומעבר לכל, לשאוב חיזוק מהקהילה הרחבה של האימהות שמתכנסות יחד.